Halı Yıkama Askılıkları Nasıl Olmalı

Halı Yıkama Askılıkları Nasıl OlmalıTemizlenmiş olan halılar fazla bekletilmeden sıkma makinalarıyla tamama yakın suyu çıkarılarak nemin büyük bir kısmı atılmaktadır. Ardında son kuruması için halılar için hazırlanmış özel askılıklara asılarak kurumaya bırakılmaktadır. Tabi halının asılacağı askılıklar önemsiz gibi görülsede son derece önemlidir. Bu önem hem halının rahat kuruması için olduğu gibi aynı zamanda da halının deforme olmamasını da sağlamaktadır.

Askılık sistemleri kurulacağı zaman mutlaka belirli ölçülerde yani standartlaşmış uzunluklarda ve halıda iz oluşturmayacak şekilde metal boruların seçilmesi yerinde olacaktır. Bunun haricinde eğer dörtgen şekle sahip ahşap yada metal dayanaklar kullanılacak olursa yine halının o kısımlarında iz olabilecek ve daha da kötüsü bu izler kalıcıda olabilecektir. Ortalama olarak genel görüş olmasada 3 mm kalınlığında demir borular halı kurutma askılıkları için yeterlidir diyebiliriz. Böylece borularda eğilme olmayacağından halıda da esneme yapmayacağını garantileyebiliriz.

Güneşli ve sıcak havalarda her ne kadar gereksiz gibi görünsede askılıkların üzerinin kapatılması da gereklidir. Çünkü güneşli havalarda güneşin zararlı etkileri halının renklerinde solmalara sebep olacağı gibi, aynı zamanda da yağışlı havalarda da halıyı yağmur ve kar gibi dış etkilerden koruyacaktır. Üzerini kapatma malzemesi olarak saç malzemelerin kullanılması ve en azından belirli kısımlarının da güneş ışığını kısmen geçiren malzemeden olması da büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Yorum Yap
Adınız  
Yorumunuz  
   

İlk yorum yapan sen ol | Tüm Yorumlar
etimesguthaliyikamamerkezi.com | Copyright © 2019 - Her Hakkı Saklıdır.